Jak jsme začínali s domácím vařením piva

Domácí vaření piva

Abychom mohli realizovat náš sen o vlastním pivovárku, bylo zapotřebí nejprve vše odzkoušet v malém, takřka domáckém rozměru. Co jsme o vaření piva věděli? Měl jsem nějaké teoretické znalosti ze střední školy, které se skládaly z různých grafů a naučených definicí z učebnic. Veškeré praktické informace jsem získal především na praxi v pivovaru Braník, kde jsme ale hlavně lelkovali na šatně, laškovali se spolužačkami, popíjeli pivo přímo z ležáckých tanků a drhnuli varny agresivní chemií.  Jak asi tušíte, první várky nám dali zabrat.

Nakonec touha po experimentech, poznání a vlastním pivu převážila nad strachem a leností (hlavně mojí) a pustili jsme se do toho. Hned u základních věcí jsme však narazili, a sice u surovin. V tu dobu ještě nebyla rozšířena síť pivoték a eshopů, kde by se daly sehnat suroviny tak jednoduše, jako nyní. Čekala nás odmítnutí ze strany sladoven a dodavatelů chmele, s odůvodněním, že pytlík nám prostě nikdo neprodá, ať přijedeme kamionem. A tak jsem za suroviny nakonec utratil půl výplaty, což však k pozdější radosti vystačilo na roční experimentování.

Suroviny jsme tedy měli, ale co varna? Kde vzít rmutovací, scezovací a vířivou káď a jak zajistit míchání? A chlazení při fermentaci? Odpovědi byly nakonec celkem jednoduché. Stačilo pár táborových hrnců od skautů a upravit kbelík od primalexu (děrování, které zabralo 3 hodiny, jsem přenechal šikovnější manželce a sám se věnoval užitečnější práci – přípravě receptury). A míchání? Vařečka se zdála jako cenově a energeticky přijatelný nástroj. Jako spilka i ležácký sklep nakonec posloužila vyřazená lednička.

Všechno potřebné jsme měli, tak tedy hurá do boje. A proč do boje? Protože to zcela vystihuje následující události. Proč se to ksakru ohřívá tak rychle a připaluje se to? Proč to teče tak kalné, a když už je sladina čirá, tak už zase neteče?  Jak se zbavíme toho chmele z mladiny? A proč pár kostek ledu neochladí 10 litrů piva? A je to 10°, 12°, nebo speciál? A nakonec to měsíční čekání než pivo uzraje… Už bude zralé, nasycené a nezkazilo se vlastně za ten měsíc?

Jak se dá asi poznat z toho, že se piva i nadále držíme, tak to nakonec dopadlo výborně. Ale to úsilí vynaložené na první várky bez praktických informací bylo maximální. I to je jeden z důvodů, proč děláme kurzy pro domácí vařiče. Poznávání neznámého sice bývá lákavé a opojné, ale nakonec byste dali cokoli za pár praktických rad 🙂

A jak jste začínali vy? Podělte se v komentářích.


Komentáře

  1. Dobrý den, smím se zeptat, co je z byrokratického hlediska nutné udělat pro to, abych mohl své, doma uvařené pivo prodávat (lahvované) na stánku v rámci pivních slavností? Předem děkuji za odpověď.

  2. Hezký den,
    zcela jistě budete muset mít živnost a zřízený daňový sklad.

  3. Ahoj,
    takhle nějak to klohním už dva roky.
    30 litrů várka, míchání pádlem, plynový vařič, filtrování přes síťku, atd.
    Postupně jsem přišel na to ,že vařit složitě ležák je zbytečné a vařím po způsobu Amíků jednoduchou infuzí typy ALE a IPA silnější piva od 7% alc. nahoru.
    Teď teprve ve svých 60-ti letech vím, jak má chutnat pivo.
    přemýšlím co dál… třeba poradíte ?
    P.Brázda

  4. Ahoj skiper.Já vařím teprve rok (ohlášku na CU mám).Také jsem se pokoušel dělat složité receptůry,ale není nad to udělat si klasiku.Složitější už dělám pouze černá a červená.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *